חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהפכת הבניה בירושלים: עלייה באישורי הבניה בשלוש השנים האחרונות

העלייה באישורי הבנייה בירושלים. באדיבות העירייה

ירושלים – מהפיכת הבנייה כבר כאן!

בחמש השנים האחרונות ירושלים עוברת מהפיכת בנייה. בשנה שהסתיימה ניתנו בירושלים היתרי בנייה ל 7,482 יחידות דיור. שיא של כל הזמנים. כיום יש בירושלים היתרי בנייה לכ- 20,000 יחידות דיור שאושרו בשלשת השנים האחרונות.

ירושלים עוברת בשנים האחרונות מהפיכת בנייה שלא הייתה כמוה. מקצב ממוצע של היתרי בנייה בשיעור של כ 2,500 יחידות דיור לשנה, עד 2019, ל 7,482 יחידות דיור השנה. מתוכם, 5 פרויקטים חדשים במסגרת "פינוי בינוי" עם 1,000 יחידות דיור.

מדובר על עלייה אפילו ביחס לשנת 2022, שהייתה שנת שיא עד כה ובה עמד מספר היתרי הבניה על 7,113 יחידות דיור.

רק בשלוש שנים האחרונות ניתנו היתרים לבניית כ-20,000 יחידות דיור חדשות בעיר.

גם השנה אגף ההנדסה עמד ביעדים שהציבה בפניו הנהלת העירייה: הגדלת היצע יחידות הדיור בעיר, בכדי להתמודד עם הגידול הדמוגרפי, לאפשר לצעירי העיר לרכוש בית בירושלים ולמשפחות צעירות נוספות לעלות לירושלים ולקבוע בה את ביתם.

ירושלים מונה כיום כמיליון תושבים, ובטווח זמן של כ- 20 שנים בלבד, צפויה לגדול לכדי כ- 1.5 מיליון איש.

הגדלת היצע יחידות הדיור נעשה, בין היתר, באמצעות פרויקטים בתחום התחדשות עירונית, בדגש על תוכניות "פינוי בינוי", המביאים לחידוש הרקמה האורבנית והתשתיות הציבוריות, מחזקים ובונים מחדש מבנים ישנים ורעועים.

יחד עם זאת מצמצמים את הפגיעה בשטחים פתוחים ובריאות הירוקות שירושלים התברכה בהם. מדובר במהלך שיש בו צדק חברתי, צדק סביבתי וצדק קהילתי, אשר לצד כל אלה מטפל ומשפר את האסתטיקה בשכונות רבות.

שיפור לוחות זמנים לתהליכי הרישוי

פעילות העירייה בייעול ושיפור לוחות הזמנים לתהליכי התכנון והרישוי, תוך צמצום בירוקרטיה מיותרת. תרמו רבות לזירוז ולעלייה במספר ההיתרים שניתנו בעיר.

פעולות אלו נשאו פרי באופן כמעט מיידי, כאשר כבר בשנת 2021 הוכפלו כמויות התחלות הבניה ליחידות הדיור שקיבלו היתרים.

בעוד שבשנים עברו הוצאו היתרי בניה וחפירה לכ-2,500 יחידות דיור מדי שנה, כבר בשנת 2021 הונפקו היתרים ל-5,400 יחידות דיור, בשנת 2022 הונפקו היתרים ל- 7,113 יחידות דיור והשנה-2023, המגמה נשמרה והונפקו כאמור 7,482 היתרים ליחידות דיור.

התחזית לשנת 2024 עומדת על שמירת תנופת הבניה עם עוד למעלה מ – 8,000 היתרי בניה.

בפעולות אלה מקדמת העירייה את חזון ראש העיר ולפיו ההגנה על הטבע והסביבה יעמדו בחזית העשייה העירונית ולא יקודמו תוכניות בינוי בשטחים הירוקים והפתוחים, עד אשר ימוצו כל האפשרויות בדרך של התחדשות עירונית, ציפוף ובנייה גבוהה לאורך ציר הרכבת הקלה.

לדברי יואל אבן, מהנדס העיר ירושלים: "ירושלים עוברת מהפכה של ממש בתחום הבנייה. בשנים האחרונות, הונפקו בירושלים יותר היתרי בנייה מאשר בכל תקופה אחרת בהיסטוריה של העיר.

מדובר בהישג משמעותי, המאפשר להתמודד עם הגידול הדמוגרפי הצפוי בעיר ולאפשר לצעירים ולמשפחות צעירות לרכוש בית בירושלים. אני שמח על ההישג התקדימי שמעיד על מערכת עירונית יעילה ואיכותית, ועל צמיחתה המבורכת של העיר".

העלייה באישורי הבנייה בירושלים. באדיבות העירייה
העלייה באישורי הבנייה בירושלים. באדיבות העירייה

כפר השיקום שיוקם למען מצוינים צה"ל 

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן