חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"מנהיג חינוכי וחולם פדגוגי": יום לזכר הלוחם והמחנך יוסי הרשקוביץ הי"ד

יוסי הרשקוביץ הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

יום לזכרו של הלוחם והמחנך יוסי הרשקוביץ הי"ד

"מנהיג חינוכי וחולם פדגוגי": יום לזכרו של יוסי הרשקוביץ ז"ל מנהל אורט פלך בנים.

תיכון אורט פלך לבנים אירח יום עיון מיוחד בהשתתפות חוקרים ומרצים מהאקדמית חמדת ומכון מנדל למנהיגות בירושלים, לזכרו של מנהל בית הספר יוסי הרשקוביץ ז"ל שנפל ברצועת עזה. "רועה שהנהיג את הצוות בעין טובה והאמין באנשים".

הפקולטה למדעי החברה של האקדמית חמדת, מכללה לחינוך בשדות נגב, בשיתוף מכון מנדל למנהיגות קיימו השבוע יום עיון מיוחד בתיכון אורט פלך לבנים שהוקדש לזכרו של יוסי הרשקוביץ ז"ל, מנהל בית הספר לשעבר שנפל בקרב ברצועת עזה לפני חודש וחצי.

בשנתיים האחרונות ניהל הרשקוביץ בן ה-44 את בית הספר ועל אף שהיה פטור ממילואים מפאת גילו, המשיך להתנדב לשרת וגויס עם פרוץ הלחימה ב-7 באוקטובר.

במהלך אחת הסריקות של חטיבה 551 אחר פיר מנהרה במסגד בצפון הרצועה, הופעל לעבר הכוח מטען נפץ ממנו נהרגו הרשקוביץ ועוד 4 לוחמים.

הרשקוביץ ז"ל היה בעל תואר ראשון במזרחנות ולימודי ארץ ישראל ותואר שני במנהל חינוכי, הנחה בפרויקט מיכא"ל ופעל כשליח בבית הספר היהודי SAR בניו יורק. טרם כניסתו לתפקיד ניהול היה הרשקוביץ מבוגרי המחזור הראשון של התוכנית להכשרת מנהלים באקדמית חמדת.

צילום: ציפי בבצ׳יק
צילום: ציפי בבצ׳יק

אורחת כבוד בעלת שם עולמי

יום הלמידה המיוחד עמד בסימן 'טיוב הכשרת המורים בישראל', כאשר אורחת הכבוד מטעם האקדמית חמדת הייתה פרופ' ג'ניפר לואיס, מומחית בעלת שם עולמי לפיתוח מקצועי של מורים ומרצה בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת ווין סטייט במישיגן ובבית הספר מנדל למנהיגות חינוכית בירושלים.

בין המשתתפים: דיקנית הפקולטה למדעי החברה באקדמית חמדת פרופ' אורנה שץ-אופנהיימר. מנהלת מרכז יחד טריו במזרח ירושלים עדית רובין, וכן ד"ר צחי לב-רן ונתנאל לוי, מנהלי המרכז החינוכי בירושלים למפוני העיר שדרות.

יום הלמידה עסק בין היתר בשליחותו של המורה כגורם משמעותי בצמיחה של התלמידים ובטיפוח החוסן בקרבם. בחלקו העיקרי של המפגש הציגה פרופ' לואיס למשתתפים מודל לחקר שיעור 'CASE DTUDY' שפותח ביפן ועוסק בתהליך משותף של קבוצת מורים שעובדת יחד בבניית מערכי שיעור הניתנים למדידה, צפייה והערכה, באופן שמשפר את איכות ההוראה ואת האפקטיביות בלמידה.

יוסי הרשקוביץ הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
יוסי הרשקוביץ הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

"האקדמית חמדת מקפידה להכיר וליישם את המחקר החדשני ביותר על הכשרת מורים, ומעמיקה כל העת את הקשרים עם חוקרי חינוך מובילים בעולם", הדגיש נשיא המכללה פרופ' חיים שקד.

"המפגש עם פרופ' ג'ניפר לואיס הוא הזדמנות עבורנו להעשיר את ארגז הכלים הפדגוגי שלנו בעזרתה של מומחית מהשורה הראשונה שחולקת איתנו את הידע הרב שלה".

מנהל בית הספר אורט פלך על קודמו בתפקיד

מנהל בית הספר אורט פלך בנים ד"ר דורון לופז, דיבר בהתרגשות על קודמו בתפקיד יוסי הרשקוביץ ז"ל. "במוצאי שמחת תורה יוסי הפקיד את מפתחות בית ספר בידיי ונכנס עמוק לעזה. הוא לא היה מנהל של אקסלים, אלא רועה שהנהיג את הצוות בעין טובה, איש חינוך שמצמיח אנשים וכמי שידע לחלום פדגוגית".

תיכון פלך מארח בחודשים האחרונים בית ספר משדרות ולופז סיפר על הקשר שנרקם עם הילדים המפונים. "לאחר השבעה ופרחי האבל עשינו מעבר לבלונים של קבלת פנים וספגנו את מתיקות של כיתות א-ב, תינוקות של בית רבן, שעוזרים לנו להתמודד עם השכול.

המהלך הזה היה חשוב לנו וללא ספק הוא מתאים לתפיסה החינוכית של יוסי ששוברת קירות ורואה ערך בלמידה ביחד".

ראש החוג לחינוך וראש תוכנית המצוינות באקדמית חמדת הד"ר ציפי בבצ'יק סיכמה את המפגש וציינה: "יום הלמידה הנוכחי מהווה נדבך נוסף בקידום המצוינות בקרב המורות והמורים בתהליך הכשרתם, באמצעות חשיפה למודלים בינלאומיים מוצלחים שכבר נוסו בתחום ההכשרה להוראה והטמעתם באקדמית חמדת".

צילום: ציפי בבצ׳יק
צילום: ציפי בבצ׳יק

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן