Search
Close this search box.

ברק בעיניים: נשים צעירות דתיות וחרדיות מהנדסות – הופכות את העולם

בהאקתון השני לנשים דתיות וחרדיות של קמפוס טל במרכז האקדמי לב, פיתחו סטודנטיות פתרונות טכנולוגיים למגוון אתגרים שמעסיקים את עולם ההייטק. "בכדי לפתור בעיות גדולות צריך אנשים מרקע שונה. אני שמחה לראות את היזמיות הצעירות הללו ומאחלת להן הצלחה", אמרה מנכ"לית מס צ'אלנג', האקסלרטור הגדול בישראל"

אמנם בכל העולם המערבי נשים לא מגיעות לעסוק בהייטק אך בישראל דווקא הנשים הדתיות והחרדיות מסתערות קדימה. בהאקתון (מירוץ טכנולוגיה קצוב בזמן) התחרו בסוף השבוע כ-100 סטודנטיות בקמפוס טל במרכז האקדמי לב שלומדות הנדסת תוכנה, מדעי המחשב, הנדסת תעשייה וניהול, אלקטרוניקה, ביו-אינפורמטיקה ומנהל עסקים, באתגרים טכנולוגיים שהציבו החברות הטובות במשק כמו אינטל, רפאל, ExLibris, IBM, Synamedia (לשעבר סיסקו), וארגונים כמו מד"א, עמותת מלב"ב אלי"ן ועוד.

צילום: מיכאל ארנבורג

 

ההאקתון Hack@Tal התקיים בקמפוס טל במרכז האקדמי לב, אשר מכשיר קרוב ל-20% מהסטודנטיות למדעי המחשב בישראל, והיה זה אך טבעי לקיים גם האקתון מתקדם לסטודנטיות. המשתתפות ישבו על פיתוח המיזמים במשך כמעט 44 שעות ברציפות. כך למשל, סטודנטית למדעי המחשב סיפרה כיצד היא מצאה את עצמה בשלוש לפנות בוקר תשושה מעייפות, אך כאשר הסתכלה ימינה ושמאלה ראתה את חברותיה ממשיכות להתחרות בלהט והדבר העניק לה הרבה כוחות להמשיך ולהתחרות. חברתה לקבוצה תיארה בדבריה כי "לא האמנתי איך הזמן עובר במהירות. ישנתי אולי שלוש שעות במהלך שלושת הימים הללו, אבל מכיוון שרצינו להצליח פעלנו ללא הפסקה ואתגרנו את עצמנו, ואני שמחה שהצלחנו מעבר למה שחלמנו".

כאמור, במשך 44 שעות ברצף, התמודדו הנשים בתחרות, כאשר ניתן היה לראות אמהות מניקות עם התינוקות שלהן, ביד האחת מתכנתות וביד השנייה מחזיקות את התינוקות. במקביל, פעל במהלך ההאקתון פעוטון לתינוקות עד השעות הקטנות של הלילה, כדי שהן תוכלנה להמשיך ולתכנת. בסוף התחרות, השופטים הכריזו על קבוצת spo2, שהתמודדה עם אתגר שהציבה חברת אינטל ובית החולים אלי"ן, כעל הזוכה במקום הראשון. הסטודנטיות בת שבע גוטמן, חדוה עדרי, הדר בוקריץ, אביגיל וילק והדס ויטו, פיתחו גרב אלקטרוני ואל-חוטי לתינוקות, שמאפשר לקרוא את המדדים של התינוק מבלי להשתמש באמצעים מגבילים כמו קליפס, שמגביל את תנועת התינוק. לדבריהן: "כשתינוק מגיע לעולם, אנחנו לא רוצים שהוא ירגיש כבול ושכבר לוקחים לו את החופש. האתגר משך אותנו וזה גם יכול לסייע בהצלת חיים".

צילום: מיכאל ארנבורג

 

במקום השני זכתה קבוצת Bblur שהתמודדה עם אתגר שהציגה עמותת מלב"ב לחולי אלצהיימר. הסטודנטיות למדו להיעזר בבינה מלאכותית תוך כדי ההאקתון והשתמשו בטכנולוגיה כדי לאתר ולזהות פרצופים של חולים באופן אוטומטי ולטשטש תמונות של חולים אשר אסורים בפרסום, זאת בכדי לשמור על פרטיותם של החולים.

במקום השלישי זכתה קבוצת אוקסי-בייבי שפיתחה גם היא פתרון טכנולוגי נוסף לאתגר ויצרה מד סיטורציה אל-חוטי לתינוקות.

השופטים התרשמו מהפיתוחים הטכנולוגים של הנשים שהספיקו בתוך זמן קצר לבצע מוצרים מורכבים. כך למשל היזם הסדרתי בוב רוזנשטיין אמר: "כיזם, נפלתי שש פעמים אבל קמתי שבע. רוח של יזם זה לנסות שוב ושוב, כאשר מילת הקסם היא התמדה. הפיתוחים שעשיתן הם גדולים, מרשימים ואפילו מרגשים אותי".

יונית סרקין, מנכ"לית האקסלרטור (תוכנית ההאצה) MassChallenge Israel הסבירה: "ראינו בהאקתון צעד משמעותי של נשים שלוקחות על עצמן בעיות, באות עם פתרונות אמיתיים ועובדות קשה כדי ללמוד תוך כדי תנועה ולהשיג את הפתרונות הללו. אשמח לראות את היזמיות הצעירות הללו באות אלינו גם לאקסלרטור כדי לצאת איתם לשוק בהמשך".

השופט אורי סובוביץ' מחברת OurCrowd ציין בהלצה: "אני גאה להיות כאן במיעוט גברי. בעולם העבודה זה עדיין לא המצב אך אני שמח לראות כאן כל כך הרבה נשים שמוכנות לאתגר הזה ואין לי ספק שתצליחו להביא את צורת החשיבה המקורית שלכן לעולם ההייטק".

ראש קמפוס טל במרכז האקדמי לב אתי שטרן סיכמה בסיפוק: "אני מרגישה משנה לשנה את היכולות מתפתחות ועולות. אני נרגשת לראות את הברק בעיניים והמלחמה עד הרגע האחרון למרות המכשולים שראינו לאורך הדרך. בחרתן בדרך הנכונה להיות 'האנשים הלא שגרתיים' עם חיים מעניינים ומרתקים ולפתח את האנושות".

מנהל מרכז היזמות לב-טק במרכז האקדמי לב ערן יומטוביאן: "זה פשוט מדהים מה שהסטודנטיות האלו מסוגלות לעשות אם רק נותנים להן את ההזדמנות, ולחשוב שכשבאנו ואמרנו להן בואו תשתתפו בהאקתון הן שאלו אותנו "מה זה האקתון?". רובן באות ממסגרות שאין בהן חשיפה לעולם היזמות וההייטק ושמחנו לראות שאם רק נותנים להן הזדמנות וחשיפה הן עפות על זה ועושות דברים מדהימים. אנחנו נמשיך במרכז היזמות לב-טק לעבוד עם הצוותים כדי להוציא את המוצרים לשוק".

במרכז האקדמי לב (מכון לב) לומדים סטודנטים מ-23 מדינות שונות בעולם תארים אקדמיים בתחומי ההנדסה, המחשבים, החשבונאות, הניהול והסיעוד. המרכז האקדמי לב מפעיל מרכז יזמות לב-טק עם תוכנית מקיפה לאורך כל השנה, כך שסטודנטים עם רעיונות יוכלו לפתח מוצרים מוגמרים לשוק עד תום הלימודים. בהאקתון השתתפו צוותים שהורכבו מתחומי לימוד שונים כמו אלקטרו אופטיקה, מדעי המחשב, אלקטרוניקה, הנדסת תוכנה, תעשייה וניהול, סיעוד ומנהל עסקים.

אהבתם את הכתבה? שתפו...

מה חדש?

דילוג לתוכן